Něco o mně

Jmenuji se Anna Fančovičová a pracuji jako porodní asistentka na porodním sále v Krnovské nemocnici. Bydlím v Ostravě se svým manželem a synem a nic z toho co dělám, by nebylo možné bez jejich neustálé podpory.

Pokud mám být upřímná, nikdy mě nenapadlo, že jednou ze mě porodní asistentka bude. Nemůžu totiž tvrdit, že by to byl můj životní sen.  K tomuto povolání jsem se dostala v zásadě náhodou a to po zkušenosti u vlastního medikalizovaného porodu - tedy léky, poloha vleže, nástřih, křik.

Začala jsem studovat krátce po nástupu na mateřskou a věděla jediné, že pokud to zvládnu, budu to dělat jinak a co nejlépe.

Vystudovala jsem tedy obor porodní asistence na Lékařské fakultě v Ostravě. Už na škole však bylo jasné, že je to čistě legitimní nutnost k možnosti vykonávat tuto práci a že opravdu potřebné informace a zkušenosti si člověk, který nechce jít ve stereotypním proudu zvyklostí, musí zajistit sám.

Měla jsem velké štěstí, že před lety při brouzdání na internetu jsem narazila na jednu z porodních asistentek a průkopnic porodnictví u nás -  Aničku Kohutovou a začala jsem se zajímat o její metody a způsoby péče. Navštívila jsem řadu seminářů, konferencí, odborných kurzů, prostudovala celou řadu zahraničních materiálů. Zásadními se pro mě staly metody francouzského porodníka M.Odenta a porodních bab Barbary Kosfeld, Iny May Gaskin, Ingeborg Stadelmann a Marisy Alcaly. Postupně  jsem si tak skládala střípek ke střípku a hledala svoji ideální cestu, která by se co nejméně příčila mým zásadám.

Jako další obrovský přínos na cestě profesí pro mě byla možnost zařadit se do pracovního týmu Krnovské porodnice. Ačkoli byla tato porodnice mnohem dál mému bydlišti než ostatní pracovní nabídky, věděla jsem hned, že pro opravdu cenné zkušenosti musí člověk něco obětovat. Rozhodující pro mě bylo nejen to, že porodnice Krnov je držitelem řady certifikátů, ale především jejich vstřícné jednání s ženou, velmi dobrá spolupráce s dulami a snaha o maximální podporu přirozeného porodu.

Všechny moje dosavadní zkušenosti přeměnily pouhou práci asistentky na poslání. Na důležitosti u mě vzrostla potřeba kontinuální péče a podpory. Stala jsem se průvodkyní žen na cestě k přirozenému porodu. Ve své práci se spoléhám na podporu vnitřní síly každé ženy i na pomoc bylinek a homeopatie z učení podle Ingeborg Stadelmann, využívám metody spinning babies, základy osteodynamiky, pracuji s technikami za pomocí Rebozo šátku.

 Věnuji se péči o těhotnou ženu už od raných začátků, kdy se zabýváme řešením všech obtíží, které mohou nastat. Ve spolupráci s ženou zvyšujeme fyzickou zdatnost a celkové uvolnění ženského těla, psychickou pohodu a správné naladění. Učím ženy, jak správně dýchat, jak se dotýkat svého ještě nenarozeného dítěte, jak správnými denními návyky podpořit dobré uložení miminka v děloze. Dodávám jistotu a sebedůvěru partnerům, kteří se stávají nejen strážci těhotné ženy, ale také otci a mají v těhotenství i u porodu stejně důležitou roli. Doprovázím ženy k porodu, podporuji jejich přirozenou sílu a dovednost porodit vlastní dítě podle jejich představ, stejně jako jejich um a přirozený talent se o své dítě postarat.  Jsem rádkyní v prvních okamžicích nejistoty nejen během šestinedělí, ale kdykoli potom.

Nic z toho by však nešlo bez obrovské podpory mojí rodiny, především manžela a syna, protože tato práce dokáže být velmi náročná po všech stránkách stejně tak jako čas strávený na školeních a seminářích.